csen
Mám už dítě… Mohu darovat vajíčka?

Mám už dítě… Mohu darovat vajíčka?

U výběru vhodných kandidátek pro dárcovství vajíček je nejdůležitější osobní konzultace s lékařem. V NEXTCLINICS přistupujeme ke každé ženě individuálně a snažíme se vyhovět jejím potřebám. Anonymita dárkyně je zaručena a stejně tak vycházíme vstříc při kompenzaci nákladů, které jsou spojeny s dojížděním do ordinace a dalšími obtížemi. I přesto ale chceme potenciálním zájemkyním o darování usnadnit rozhodování tím, že jim objasníme některé nejasnosti spojené s odběrem vajíček a s plodností žen obecně. Pojďme si tedy osvětlit, jak je to s mateřstvím dárkyň!

Jsem už máma. Vadí to?

Nevadí! Pokud už žena v minulosti otěhotněla, je to jen a jen důkaz toho, že má zdravá, tedy plodná vajíčka. Je tak obdarována něčím, co bylo jiným upřeno. Celý proces dárcovství je postaven na tom, že jedna žena má mnoho a druhá ne – tedy jedna pomáhá druhé. V případě, že máte zdravá vajíčka a chcete pomoci, je jen přirozené, že tak učiníte skrze respektovanou kliniku. Ta zprostředkuje oplodnění žen, které neplodnost nepřipravila o naději a víru, že vše dobře dopadne.

O celém procesu dárcovství vajíček včetně pro a proti si můžete přečíst v našem minulém článku ZDE.

I mámy-dárkyně si ale musí dát pozor na pár věcí:

1) Nesmějí být těhotné! Během těhotenství nelze procházet hormonální stimulací, která by mohla ohrozit plod. Proto si i během absolvování programu dárcovství musí dát žena velký pozor na to, aby neotěhotněla. Především po skončení terapie je žena velmi plodná, proto pokud nechce další přírůstek do rodiny, měla by zohlednit použití antikoncepce.

To platí i v průběhu dárcovství. Pochopitelně nemůžeme dárkyním zakazovat mít s partnerem nebo manželem sex. Ale pozor – hormonální antikoncepce se používat během procesu nesmí. Doporučujeme mechanickou antikoncepci, jako například kondom nebo pesar.

2) Kojení je překážka! Pokud je žena maminka, ale stále ještě kojí, měla by o tom NEXTCLINICS informovat hned při prvním kontaktu a následně se domluvit na individuálním plánu. V průběhu kojení nelze procházet hormonální stimulací, která předchází odebrání vajíček. Nic ale nebrání první nezávazné konzultaci, na které se lze dohodnout na budoucí pomoci, až bude odběr vajíček bezpečný pro ženu i pro její miminko.

Co ale překážkou není:

Počet dětí – žena může být i vícečetnou maminkou, počet dětí není limitující. Nepříjemnosti spojené s hlídáním dětí s ženou prokonzultujeme na první schůzce a jsou zohledněny v rámci kompenzace nákladů.

Sociální zázemí – v NEXTCLINICS nesoudíme, odkud žena přichází ani v jakých podmínkách žije. Oceňujeme, že chce pomoci, a vážíme si jejího rozhodnutí.

Kompenzace nákladů: K dárcovství naleží kompenzace nákladů. O její výši bude žena informována během prvního setkání, stejně jako ohledně všech možných komplikací. Nemusí se tak bát skrytých vedlejších účinků. V zájmu všech je, aby žena jako dárkyně zůstala v průběhu celé procedury a po jejím skončení zdravá a spokojená.